Vážení zákazníci, z důvodu velkého množství objednávek, počítejte v předvánočním období s delšími dodacími lhůtami než obvykle. Některé objednávky mohou být vyřízeny až po Vánocích. Děkujeme za přízeň a pochopení.

Jak montovat posuvné dveře a kování

Podle tohoto návodu zvládne namontovat dveře i průměrně zdatný kutil. Vždy existuje více způsobů, já v tomto návodu popíšu ten, který za dobu co jsem namontoval desítky dveří se mi osvědčil nejvíce.

  

 Materiál potřebný pro montáž

závitová tyč M8 na uchycení kolejnice

matky M8 na uchycení kolejnice

chemická kotva na uchycení kolejnice

šrouby M8 a matky s podložkou, případně závitové vložky M8 a šrouby nebo vruty s talířovou hlavou na uchycení posuvných ramen ke dveřím

 

 

 Montáž  

 1. Začněte tím, že si změříte výšku dveří, přičtěte 1cm (mezi spodní hranou dveří a podlahou) a dále si přiložte posuvná ramena na dveře, tak jak je chcete mít (berte v potaz výšku stropů) a přičtěte i tuto vzdálenost. 

20210528_095046  

 

2. V naměřené výšce si označte na zdi první otvor pro vrtání. Přiložte kolejnici, tak ať se Vám otvor kryje s označením na zdi, pomocí vodováhy si kolejnici srovnejte a označte zbývající otvory. Vyvrtejte otvory vrtákem o Ø10mm pokud Vám to tloušťka zdi umožňuje, tak doporučuji 8-10cm do hloubky. Díry pořádně vysajte a vyfoukejte. Závitovou tyč je třeba si nařezat na cca 20cm díly, počet kusů podle počtu děr v kolejnici. Není třeba délku nějak složitě propočítávat protože si závitové tyče zakrátíte přesně na míru až po dotáhnutí matek. Dále postupujte dle návodu na balení montážní kotvy, aplikujte do děr, vložte závitové tyče a čekejte na vytvrdnutí.

20210528_093602

 

3. Mezi tím co Vám bude schnout chemická kotva si přišroubujte madla na obě strany dveří. Na stranu, která jezdí kolem zdí přijde zápustné madlo na které je ve dveřích již vyfrézovaná drážka a na opačnou stranu přimontujete klasické madlo.

20210528_092844

 

4. Po vytvrdnutí chemické kotvy na závitové tyče nasuňte podložky, ještě než na ně nasadíte kolejnici, tak na kolejnici nasuňte dorazy. Poté můžete kolejnici nasunout na závitové tyče, dotáhnout matkami. Závitové tyče zatím nechejte nezkrácené.

20210528_092958

 

5. Nyní si vodováhou zkontrolujte rovnost podlahy pod kolejnicí kde budou dveře jezdit, najděte nejvyšší místo a tam si na podlahu dejte dvě 5-10mm vysoké podložky. Podložky volte tak vysoké, jak moc velký výškový rozdíl na podlaze máte. Zpravidla čím větší výškový rozdíl máte, tím nižší podložky(na tom nejvyšší místě) volte! 

 

6. Nyní si dveře položte na podložky, vezměte jedno posuvné rameno a kladku vložte do kolejnice jako by po ní už jezdila, posuvné rameno přitlačte ke dveřím(důležité je aby dveře byly co nejvíc svisle) a označte si otvory pro vrtání.

 

7. Dveře si položte a na označených místech vyvrtejte otvory, ideální je ramena zafixovat svorkami a důležité je si místa kde budete vrtat ze spodu podložit odpadovou deskou aby se Vám v místě kde se provrtáte skrz dřevo nevyštíplo. Ve stejné výšce jako označené rameno namontuje i to druhé.

20210528_094423

 

8. S už namontovanými rameny dveře pověste na kolejnici, vyzkoušejte ve více místech: 1) Jestli dveře nedrhnou o podlahu 2) Jestli je správně zvolená délka podložek mezi zdí a kolejnicí, tzn. jestli dveře nedrhnou o zeď, podlahovou lištu nebo třeba vypínač. Pokud se Vám některý ze zmíněných problému vyskytl v dalším bodě popíšu jak ho vyřešit. V případě, že ne, tak můžete další bod vynechat.

 

9. Řešení problémů: 1) Dveře drhnou o podlahu: Sundejte kolejnici a závitové tyče lehce přihněte směrem nahoru, nasaďte kolejnici a vyzkoušejte znovu. Ale opravdu jen zlehka po malých kouscích. Pokud to nepomůže, tak dveře vybruste ze spodu např. pásovou nebo excentrickou bruskou 2) Dveře jsou příliš blízko/ daleko od zdi: V případě, že jsou daleko, tak zkraťte podložky mezi zdí a kolejnicí např. úhlovou bruskou. Pokud jsou blízko, tak dodané podložky ještě vypodložte dalšími klasickými podložkami M8-M10.

 

10. Zkraťte závitové tyče, tak ať jsou zároveň s matkami. Nasaďte dveře a vyzkoušejte, vycentrujte si dveře na otvor a podle toho nastavte nejprve jeden doraz a poté druhý.

20210528_104828

 

11. S nasazenými dveřmi si nejprve označte místo pro montáž vodícího trnu a poté namontujte, postupte volte podle druhu podlahy, pokud máte plovoucí čí vinylovou podlahu, tak stačí trn přišroubovat vrutem, pokud máte dlažbu vyvrtejte otvoru a vložte hmoždinku a poté přišroubujte vrutem.

20210528_105719_1

 

12. Jako poslední nezapomeňte zpátky našroubovat pojistné šrouby proti vysazení dveří.

20210528_110838